Zoznam článkov

Ako si správne vybrať práčovňu – HORECA odporúča

Venovať dostatočnú pozornosť výberu práčovne sa rozhodne oplatí. Správna voľba totiž zaručuje spokojnosť klienta, stabilnú kvalitu, flexibilitu, individuálny prístup, úsporu času a v neposlednom rade aj úsporu financií.

Optimálne fungovanie hotela je mimoriadne nákladná záležitosť. Len človek z praxe si dokáže reálne predstaviť množstvo nákladových položiek, s ktorými je potrebné pravidelne počítať. Financií nikdy nie je nazvyš a treba s nimi hospodáriť efektívne.

Hľadajte kvalitu

Pre mnohých hoteliérov je stále hlavným kritériom výberu cena. Voľbu práčovne nevynímajúc. Málokto si však uvedomuje, že najnižšia cena za službu v konečnom dôsledku nemusí znamenať úsporu, ale práve naopak, neraz vyústi do ďalších neplánovaných výdavkov. „Oplatí sa vopred si zistiť, kde a v čom sa bielizeň perie a ako sa s ňou zaobchádza.

„Nestačí rozhodovať sa len podľa najnižšej ceny služby. Je vhodné vyžiadať si od práčovne referencie a opýtať sa jej zákazníkov na skúsenosti so službami. Netreba zabúdať ani na prepravu, logistiku a skladovanie bielizne,“ odporúča Marek Uhrín, prezident Spoločenstva práčovní a čistiarní. Cenu a kvalitu ovplyvňuje aj správny výber bielizne. „Odporúčam preto konzultovať s práčovňou aj nákup novej bielizne,“ Pomerne bežným javom je strata bielizne. Veľa hoteliérov pralo vo veľkých práčovniach, ktoré síce mali lepšiu cenu, ale po roku prania zistili, že im 20 percent bielizne chýba a po dvoch rokoch bola polovica bielizne rozpadnutá,“ upozorňuje Július Beláň majiteľ práčovne Tuzexx. Stratám dokáže zamedziť dôsledný systém kontroly, ten však neraz práčovne podceňujú. „U nás používame trojitý systém kontroly. Každý kus bielizne je ručne kontrolovaný pred samotným procesom prania a prípadné nezrovnalosti sa operatívne riešia s klientom,“ vysvetľuje J. Beláň.

Zaujímajte sa o technické vybavenie

Odborníci tiež odporúčajú oboznámiť sa pred výberom práčovne s rozsahom a stavom jej technického vybavenia. „Neperieme v tuneloch ale využívame najmodernejšie profesionálne pračky a tým, že máme širokú škálu pračiek s rôznym objemom, dokážeme prať pre každého klienta samostatne, čím eliminujeme stratovosť, poškodenie textílií a nekvalitné pranie,“ vysvetľuje majiteľ práčovne Tuzexx. A ako jediná práčovňa na Slovensku, z kategórie stredných práčovní, využívajú profesionálny systém dávkovanie chémie. To znamená, že prací prostriedok sa nedávkuje ručne, ale dávkuje ho počítač, podľa špecifík konkrétneho klienta, druhu a znečistenia bielizne. „Keď príde nový klient, technik nastaví program presne na mieru. Každý klient aj každý druh bielizne tak má svoj program. Tento systém tak zaručuje nielen optimálne vypranie, ale aj vyššiu životnosť textílií,“ vysvetľuje J. Beláň.

Pozor na chémiu

Problémom mnohých práčovní býva aj kvalita, či skôr nekvalita používanej chémie. Častokrát sú to lacné prípravky zo supermarketov určené pre domáce, nie pre profesionálne pranie. Spoločnosť Tuzexx spolupracuje so švajčiarskou firmou, ktorá sa 50 rokov venuje chémii určenej výlučne pre práčovne. Švajčiarska kvalita stojí aj za používanou avivážou, ktorá je vyrobená na princípe nanotechnológie. Vďaka tomu uterák nevonia okamžite po vypraní, respektíve v sklade hotela, ale začne voňať až keď ho hosť použije. „Možno si poviete, že je to zbytočný detail, ktorý službu len predraží. Nie je tomu tak. My konkurujeme cenami aj veľkopráčovniam. Predpokladám však, že nejeden z vás zažil situáciu podobnú, akú som zažil ja. Prišiel som večer unavený do jedného hotela, prvé čo som urobil bola sprcha. V okamihu, keď som siahol po osuške nastal problém. Nepríjemne totiž páchla po octe. Verte, že na tvár som si ju nedal,“ opisuje nepríjemnú skúsenosť J. Beláň. Je všeobecne známe, že na výsledný efekt prania vplýva aj samotná kvalita vody, preto v Tuzexxe upravujú vodu v špeciálnej úpravovni. Voda je zmäkčená, zbavená nežiadúcich zložiek ako mangán, železo a pod., ktoré nepriaznivo vplývajú na textil. Práve voda totiž môže spôsobiť napríklad zažltnutie bieliezne. Zmäkčenie vody zvyšuje jemnosť, mäkkosť aj stálofarebnosť textílií.

Overte si flexibilitu

Skôr než sa klient rozhodne pre výber práčovne má zväčša jasno v tom, aký objem bielizne a v akých intervaloch bude potrebovať vyprať. Avšak práve v prípade hotelov a reštaurácií sa stávajú situácie, keď je potrebné vyprať väčší objem bielizne a mimo dohodnutého času. S tým môžu mať problém malé práčovne, ktoré nedokážu adekvátne reagovať na nárazové akcie. Neplánované zmeny pri dodávke a menšie objemy bielizne môžu byť problémom aj pre veľkokapacitné práčovne. Tunelovú praciu linku používanú v tomto type práčovní je totiž potrebné zásobovať znečistenou bielizňou neustále v pravidelných intervaloch. Ideálna je preto práčovňa strednej veľkosti, no pozor, s dostatočnou dennou kapacitou výkonu. Nezabúdajme na lokálnu flexibilitu – čiže ak máte sídlo v Bratislave, tak vám ťažko práčovňa napr. z Nitry môže reagovať promptne na vašu požiadavku extra zvozu či expresného dodania prádla, preto sa odporúča zvoliť lokálnu práčovňu.

Kritériá výberu práčovne

Pri výbere práčovne je potrebné brať do úvahy, koľko znečistenej bielizne potrebuje prevádzka vyprať, intervaly odvozu a dovozu bielizne, a predovšetkým, či je schopná zabezpečiť takúto službu v požadovanom objeme a kvalite. Samozrejme, nielen od veľkosti práčovne závisí frekvencia odvozu a dovozu bielizne, ale aj od samotnej obrátkovosti bielizne v hoteli a jeho zásob čistej bielizne. Problematické môže byť aj zabezpečenie plynulej prevádzky počas víkendov a sviatkov.

Typy externých práčovní

  • Malá práčovňa (500 kilogramov bielizne). Jej výhodou je flexibilita, na druhej strane sa často stáva, že kapacitu nedokáže zvýšiť, a teda ani urýchliť dodávku bielizne klientovi. Často používa poloprofesionálne technológie a nie najkvalitnejšiu chémiu.
  • Stredne veľká práčovňa (zvyčajne do 2 ton bielizne). Dokáže zabezpečiť väčšiu kapacitu spracovanej bielizne na deň. Používa profesionálne technológie a chémiu.
  • Veľkokapacitná priemyselná práčovňa. Technológia tunelového prania umožňuje dosiahnuť veľké objemy prania za nižšiu cenu. Problémom môžu byť zámeny pri dodávke bielizne, aj spracovanie menších objemov bielizne a kvalita. Malá flexibilita zvozov.

Kde môžete získať viac informácií?

V Práčovni a čistiarni TUZEXX v Bratislave vám radi poskytneme ďalšie informácie na túto tému.

Článok uverejnený v magazíne HORECA máj-jún 2015
Daniela Hovorková


Voľné pracovné pozície